Коя е задължителната ски екипировка за твоето дете и как най-правилно да я избереш?
Веднага след падането на първия сняг, започваме да се настройваме на ски вълна!
Много важна предпоставка за забавленията и доброто изкарване на семейството по пистите е правилната и подходяща ски екипировка за децата.
Кой е минимумът екипировка, който трябва да осигурим, какво трябва да имаме предвид при избора, ново или употребявано да купим? Кое е умаляло съвсем и кое може още да влезне в употреба още един сезон?
Това са въпроси, с които се сблъсква всеки родител преди сезона.
Независимо дали ще изберем да купим нещо съвсем ново или ще предпочетем да е втора ръка, е много важно да съблюдаваме някои ОСНОВНИ ПРАВИЛА за всяка част от детската екипировка.
Ето нашите съвети и препоръки от практиката ни, като ски учители и родители:
Ски обувки
Неслучайно започваме с обувките за ски! Те са най-важният елемент от ски екипировката, който има пряко значение за контрола на карането. Освен това комфортът на крака в обувката е определящ за удоволствието и продължителността на всеки ски ден. Особено при децата!
Независмо дали наемате или купувате, за обувките са важни следните 10 неща:
Да може да се натиска на езика на обувката напред, но същевременно да остава стабилно и стегнато положението на крака в задната част.
Никъде не трябва да притиска и убива !!
Меренето задължително става в изправено положение и със скиорски чорап!
Тъй като при по-малките деца е трудно да разберете дали обувката е наистина удобна, препоръчваме обувки с по-малка твърдост.
Точен размер!
За да е по-сигурно и особено за по-малки деца, може предварително на един по-дебел картонен лист да отбележите нивото на пръстите и петата на детето с маркер. След това меренето става с извадена вътрешна обувка. Желателно е дължината и да не с повече от 1 см от взетата мярка на крачето.
Броят на щраймерите расте пропорционално с уменията. За съвсем начинаещи и малки деца, най-удачни са обувки с един щраймер.
Закопчаването на щраймерите да става в следния ред:
Ако обувката е с 2 щраймера, първо се закопчава долния.
Ако е с 3 щраймера, първо средния щраймер (втори), след това горния (трети) и се завършва с най-долния щраймер (първи).
При 4 щраймера логиката е същата – втори, трети, четвърти, първи.
Когато обувката не е закопчана, пръстите могат да опират в предната част. При закопчаване, пръстите на краката вече не трябва да са в контакт с върха на обувката.
Петата трябва да е стегната и да не се плъзга нагоре. Задната част на обувката не трябва да притиска!
Децата трябва да стоят изправени в ски обувките си и да могат да ходят спокойно с тях.
Чисто нови или употребявани обувки?
В случай, че нямате възможност всеки сезон да купувате нови обувки за детето си, не е проблем да вземете и употребявани. В общия случай обувки на 2-3 сезона вършат чудесна работа. Стига да изглеждат запазени отвън и отвътре и да отговарят на критериите споменати по-горе – взимайте смело!
Автомати
Много важна е настройката на автоматите!
Препоръчваме да става от специалист!
Вземат се предвид размерът, теглото и способността на детето/ възрастния. Ако детето е с по-голям крак и тегло, автоматите и настройкатата им трябва да са като за възрастен. Настройката от специалист трябва да включва и тест за определяне, дали автоматът освобождава обувката достатъчно бързо, в случай на падане!
Дори и да имате собствена екипировка, препоръчваме да настройвате автоматите в някой професионален ски гардероб! Никъде няма да ви откажат това!
По-големите деца определено трябва да могат сами да отварят и затварят обувките и автоматите си!
Ските – дължина, твърдост, CARVING
Ските за деца се предлагат в точно толкова различни дизайни и модели, колкото и за възрастни – ако не и дори по-разнообразни:)
Родителите, които искат да купят ски за своето потомство, често са объркани от широкия асортимент, който се предлага. Вместо да отделяте часове за проучване в интернет, препоръчваме ви да отидете при специализиран търговец на дребно, като първа и най-важна стъпка.
Дори ако ските са предназначени за изненада за рожден ден или Коледа, детските ски и ски обувките в идеалния случай винаги трябва да бъдат изпробвани предварително!
Детските ски не са само умалени версии на ските за възрастни!
Тъй като децата имат различна физика, относително по-малки крака, по-леки кости и различни пропорции на мускулите, детските модели ски са адаптирани към изместения център на тежестта при малките скиори и благодарение на по-добрата маневреност, могат да се карат с по-малко усилия.
Всички модели ски, които са за височина на тялото до 155 см см и за тегло до 55 кг спадат към графата – детски ски.
Ако децата ви са по- високи и / или по-тежки, желателно е да преминете към ски за възрастни.
Дори и най-малките начинаещи трябва да се научат да карат ски на “истински” ски. Пластмасовите такива, без кантове и истински автомати, са подходящи само за придвижване из поляната или по килима в хола.:)
Ако детето е с такива ски на писта, дори с малък наклон, разочарованието е неизбежно – а ученето на ски невъзможно.
Карвинг – О, ДА!
Вече от доста време ски гардеробите и магазините предлагат изключително карвинг ски. Те са по-тесни в средата, отколкото в краищата, и са идеални за начинаещи скиори ( и не само!), защото прощават незначителни грешки при техниката на каране и могат да бъдат управлявани с по-малко усилия.
Естествено предлагат се и специални карвинг модели за деца и младежи. Има дори бебешки модели с дължина 70 см. 😀
Пропорциите на децата, които принципно са доста неблагоприятни за каране на ски, и по-ниската им сила се компенсират чудесно от карвинг ските.
Детските модели са предимно универсални, малко по-меки и съобразени с по-малкия размер на тялото.
Дължината е важна!
Темата за “правилната” дължина на ските е вечна в ски средите.
Старо и неприложимо е вече правилото “дължина на тялото плюс около 10 см”, с което много от нас са прокарали като деца:). С появата на карвинг ските нещата значително се промениха.
За първите стъпки или завои, които мъниците правят на пистата или хълма за начинаещи, не трябва да избирате ските да са по-дълги от подмишниците или гърдите. Тази информация наистина се отнася само за най-малките.
По-големите деца се нуждаят от по-дълги ски, които дори могат да бъдат до 7 см по-високи от детето. Основният критерии за правилната дължина на карвинг ските са килограмите на скиора и нивото на неговите умения.
Таблица за избор на дължината на ските
РЪСТ | НАЧИНАЕЩИ | СРЕДНО НИВО | НАПРЕДНАЛИ |
до 115 см. | до гърдите | до носа / брадичката | до челото |
до 135 см. | до врата | до носа / брадичката | колкото е ръста |
до 155 см. | до врата / брадичката | до носа / челото | ръста + 7см. |
Децата растат бързо!. Всяка година добавят към ръста си от 7 до 10 см. Ако не искате или не можете да купувате нови ски всеки сезон, трябва да изберете разумно дължината на ските.
За по-напредналите скиорчета, препоръчваме по-дълги и тежки ски за настоящия сезон, които ще са идеални и за следващия.
Ако обаче детето ви е съвсем начинаещо, по-добрият вариант е да заложите на стандартния размер ски за настоящия сезон, който би могъл да е перфектен и за следващия.
ПРЕПОРЪЧАНО ОТ НАС
Детето ви винаги да започва сезона със стария чифт ски, дори и да има закупен нов. При по-малките деца “забравянето” на карането е много силно застъпено. Всяко първо каране за сезона изглежда почти, като първи стъпки. Но, не! Не се стряскайте! Съвсем скоро всичко си идва на мястото и уменията от предишния сезон много бързо се възвръщат. Когато това стане, вече може да сложите и новите ски! Успех!:)
Щеки – за и против за малките деца
“Децата не се нуждаят от щеки, докато не придобият определена способност и ниво на каране” – това е неписано правило, което може да чуете често от експерти.
Ние обаче смятаме малко по-иначе…
Обикновено за по-малките и начинаещите деца, щеки не се изискват в ски училищата.
Това донякъде е с цел по-голяма сигурност и безопастност, особено при групови обучения.
Истината обаче е, че след като детето посвикне на ските (първия ден), е добре да има по-често и щеки в ръцете си. Те помагат за правилната стойка и с това и за по-добрия баланс от самото начало. А и са помощ при преодоляване на леки възвишения по пистата и около влека.
В нашата практика, дори и с групи, се опитваме да въвеждаме щеките възможно най-рано!
Много често деца ( а и не само), които дълго време са карали без щеки, като начинаещи, не искат да ползват такива изобщо и на по-напреднал етап от обучението. И най-лошото, след това трудно се адаптират!
Разбира се има определени упражнения и игри, за усвояване на различни умения, които е добре да се правят без щеки.
Важно! – правилната дължина на щеките е много съществена за удобството и стойката.
Когато детето хване щеката за дръжката, предмишницата трябва да е под прав ъгъл спрямо горната част на ръката. Това правило важи и за порасналите скиори!:)
Ски облекло
Правилното ски облекло трябва да отговаря на много изисквания: то трябва да е топло, водоустойчиво, дишащо. От достатъчно здрава материя, за да издържи на падания. Ергономичната кройка и висококачественият материал, гарантират необходимата свобода на движение и поддържат детето сухо отвън и топло отвътре.
Мненията са разделени по въпроса за еднокомпонентен ски костюм (overlall) или за комбинация от ски панталон и яке. Във всеки случай, тялото трябва да бъде добре защитенo от проникването на сняг и студ.
ПРЕПОРЪЧАНО ОТ НАС
Ние залагаме на Overall, когато детето е малко (2-3г.) и когато памперсът е съществен фактор, а след това определено яке + долнище.
Относно слоевете, правилата са както и за възрастните:
– 3 слоя за горната част:
- термобельо
- полар/тънка пухенка
- дишащ, водонепромукаем и ветроустойчив слой
-2 слоя за долната част на тялото:
-термобельо
-долнище от ветроустойчива и непромукаема материя и с подплата, за да е топло!
Искаме да наблегнем и още на няколко “малки” детайли от облеклото, които са от съществено значение:
воден стълб поне 7000мм
термобелоьото е ВАЖНО! – транспортира потта навън и така предпазва от настинки
ръкавиците е добре да са с точен размер, защото това улеснява захвата на щеката; препоръчително е и винаги да имате един резервен чифт в раничката!
подшлемникът е добра идея, но само ако е наистина студено. При топло време е абсолютно излишен!
с цел безопастност, облеклото да е в цвят, който се вижда добре на пистата, със отразители за мъгла. А най-добрият вариант за малкия скиор си остава предпазната жилетка!
уверете се, че няма висящи панделки и шнурове по облеклото на детето ви; ако е необходимо, такива придатъци трябва да бъдат отрязвани, така че хлапето да не може да се окаже захванато на гондоли или лифтове
шаловете са абсолютно неприложими при карането на ски. Препоръчваме бъфчета!
желателно е децата също да карат със специални ски чорапи, които както при възрастните, да не са много дебели.
Протектори – задължително!
Каска
Ски каската бележи истински бум през последните години. Почти всички почиващи на ски носят такава, а в Италия и в много части на Австрия, е задължителна за деца на възраст до 14 или 15 години. Ски училищата почти навсякъде по света изискват и от учениците си да носят шлем.
Тъй като тази предпазна мярка наистина има смисъл и спасява животи, вие като родители трябва да дадете добър пример: Когато карате ски, цялото семейство трябва да носи каски!
Съветът ни тук е – избягвайте евтини модели! Каската трябва да носи маркировката CE и да отговаря на стандарта EN 1077.
Трябва да седи добре и да не притиска. Трябва лесно да се затваря и отваря, да не е прекалено тежка, меко подплатена, за да не се налага да се слага шапка под нея.
Важно е да подчертаем, че изборът на каска върви паралелно с този на ски маска.
Идеално би било, ако ски очилата се прикрепват добре към маската, без да остава разстояние на челото.
Протектор за гръб
Това е задължителна защита, веднага щом детето ви излезе на пистата. Най-добре е децата да носят леки, меки протектори, които да се обличат като жилетка и които не ограничават свободата на движение.
Предимство: освен че пази, жилетката и затопля торса на детето.
Преди да купите жилетката трябва да бъде изпробвана, защото лошо прилепналият протектор се плъзга при инцидент и не може да изпълни функцията си. Обърнете внимание на тестовата маркировка EN 1621-2, която трябва да бъде прикрепена към протектора или опаковката!
МНОГО ВАЖНО!
Независимо дали детето ви е в ски училище или с вас на пистите: Винаги поставяйте бележка с вашите данни за контакт в джоба на якето или на специален етикет на гърба.
Слънцезащитата за очите
Това често се забравя: очите на децата са много чувствителни към високите нива на UV лъчение в планината и винаги трябва да носят слънчеви очила или маска, когато карат ски. Последните не само подобряват зрението, когато вали сняг, но и предпазват кожата на лицето от вятър и студ.
ПРЕПОРЪЧАНО ОТ НАС
За малки деца, за времето на каране препоръчваме маска. Дори и в слънчево време. За целта се предлагат различни видове плаки – за слънце или мъгла/облаци. Стандартните очила нека бъдат за останалото време на игра или просто разходка в снежен слънчев ден!
Слънчезащита за кожата
Така наречните безводни (глетчерни) кремове за вятър и атмосферни влияния, които се нанасят върху кожата, като защитен филм, поддържат влагата в кожата и я предпазват от студа. Внимание! Кремът не трябва да съдържа вода! Много е важно да ги ползвате, особено за каране на по-високо и студено!
Слънцезащитния крем трябва да бъде поне 20SPF.
Не забравяйте и устните! За тях също UW защитата е задължителна!
И така….
Това са нашите основни и най-важни препоръки за избора на детска ски екипировка.
Приятно каране!